Ból brzucha to dolegliwość, której przyczyny mogą być zróżnicowane. Najczęściej jest on wynikiem niegroźnych czynników, takich jak zatrucie pokarmowe, infekcja żołądkowo-jelitowa, niestrawność czy nadmierny stres. Jednak niekiedy ból brzucha może mieć inne, poważniejsze przyczyny. Jama brzuszna zajmuje dużą powierzchnię pomiędzy żebrami a biodrami, co oznacza, że ból może występować w różnych jej częściach. Warto znać możliwe przyczyny bólu brzucha w zależności od jego lokalizacji.
Pamiętaj, że ból w jamie brzusznej nie zawsze musi pochodzić z przewodu pokarmowego. Czasami przyczyny mogą być związane z innymi narządami, jak kręgosłup, serce, płuca czy nerki.
Oto kilka potencjalnych przyczyn bólu brzucha w różnych obszarach:
- Kamienie w pęcherzyku żółciowym, wrzody żołądka, zapalenie trzustki.
- Choroba refluksowa, niestrawność, przepuklina brzuszna.
- Choroba wrzodowa dwunastnicy, niedrożność dróg żółciowych.
- Zapalenie dróg moczowych, zaparcia, przepuklina lędźwiowa.
- Wczesna faza zapalenia wyrostka robaczkowego, przepuklina pępkowa.
- Choroba uchyłkowa, przewlekłe zaparcia, zapalenie okrężnicy.
- Zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcja układu moczowego.
- Problemy ginekologiczne, takie jak endometrioza, przepuklina pachwinowa.
- Infekcje dróg moczowych, choroba uchyłkowa jelit.
Uwaga: W przypadku ostrych lub długo utrzymujących się bólów brzucha, którym towarzyszą objawy takie jak gorączka, bóle głowy, nasilające się wymioty, długotrwałe biegunki lub zaparcia, bladość skóry, nadmierne pocenie się, twardość i napięcie powłok brzusznych, podwyższone tętno, obniżone ciśnienie krwi, osłabienie, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz