poniedziałek, 13 marca 2023

Żylaki odbytu

 

Żylaki odbytu HEMOROIDY

Jedną z chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi niemal co drugi Polak po pięćdziesiątym roku życia oraz co trzeci Polak po trzydziestce i jedna trzecia mieszkańców USA są hemoroidy. Mówi się iż jest to schorzenie rodzinne, choć istnieje szereg innych powodów przyczyniających się do powstawania choroby.

Żylaki odbytu to tzw. guzki krwawiczne zbudowane z tkanki naczyniowej, wypełnione połączeniami tętniczo- żylnymi. Końcowe tętniczki tworzą poduszeczki naczyniowe, które otaczają zwieracze odbytu - wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie okrężne. Ich nazwa pochodzi z greki (hemoroides) i tłumaczy się jako "krwawienie, przepływ krwi".

Umiejscowione są na ok. 3-4 cm powyżej odbytu w jego kanale. Jako uwypuklenia błony śluzowej, pod którą się znajdują uczestniczą w kontrolowaniu gazów, uszczelniają odbytnicę oraz ułatwiają wydalanie stolca.

Gdy dochodzi do zastoju krwi w naczyniach, tętniczki rozszerzają się. Prowadzi do powstania obrzęku i guzkowatych wypukłości w błonie śluzowej czyli tzw. guzków hemoroidalnych. Guzki powiększają się, krwawią i zaczynają przemieszczać po kanale odbytu na zewnątrz.


Żylaki odbytu umiejscawiają się wewnątrz lub na zewnątrz. Początkowo objawiają się tylko bezbolesnym krwawieniem z błony śluzowej w trakcie oddawania stolca. Mówi się wtedy o żylakach wewnętrznych.

Gdy uszkodzeniu ulegną już naczynia krwionośne, zwieracze mięśni odbytu przestają pełnić swoje funkcje i powstałe guzy podczas wypróżniania wypadają na zewnątrz, wtedy mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi, które są dużo bardziej bolesne niż wewnętrzne żylaki.

Podział żylaków odbytu

  • Żylaki odbytu wewnętrzne – znajdują się powyżej linii grzebieniastej, nie są widoczne na zewnątrz odbytnicy.
  • żylaki odbytu zewnętrzne – znajdują się poniżej linii grzebieniastej, są pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

W zależności od rozmiarów wyróżnia się  stopnie powiększenia guzków:

1. Powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz;

2. Guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, lecz cofają się samoistnie;

3. Guzki wypadają w czasie wypróżnienia i muszą być odprowadzone ręcznie;

Przyczyny żylaków odbytu

Hemoroidy są konsekwencją niewydolności żylnej, która może być spowodowana czynnikami genetycznymi oraz/lub stylem życia.

Do czynników sprzyjających powstawaniu żylaków zalicza się:

  • siedzący tryb życia
  • zawodnicze biegi długodystansowe
  • częste zaparcia
  • częste biegunki
  • ciąże
  • nadciśnienie w żyle wrotnej.

Objawy żylaków odbytu

  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia
  • świąd i pieczenie w okolicach odbytu
  • niewielkie krwawienia podczas oddawania stolca – krew w stolcu pochodząca z żylaków odbytu jest świeża, jasnoczerwona. Obecność częściowo strawionej, ciemnej (czarnej lub prawie czarnej) krwi wskazuje na inne, z reguły poważniejsze choroby.
  • wypadanie żylaków(objaw bardziej zaawansowanej choroby)
  • ból, podrażnienie, dyskomfort w okolicach odbytu
  • wysięk, śluz w odbycie.

Żylaki odbytu zewnętrzne



Żylaki odbytu wewnętrzne




Leczenie żylaków odbytu

Żylaki we wczesnym stadium leczy się farmakologicznie, przy czym jest to wyłącznie leczenie objawowe. Pacjentom zaleca się również zmianę stylu życia, unikanie zaparć – przez zwiększenie podaży błonnika lub stosowanie łagodnych środków przeczyszczających, szczególnie zmiękczających i pęczniejących. Większe żylaki odbytu można usuwać operacyjnie. W leczeniu i zapobieganiu hemoroidom istotną rolę odgrywa higiena. Zaleca się mycie okolic odbytu po każdym wypróżnieniu, używanie miękkiego papieru toaletowego oraz noszenie naturalnej, przewiewnej bielizny.


Operacyjne usunięcie żylaków

Metod jest wiele, najpopularniejsza to zabieg Milligana- Morgana .Wszystkie klasyczne metody operacyjne są bardzo bolesne i mało skuteczne. Wśród metod operacyjnych na największą uwagę zasługuje zabieg Morinagi polegający na odszukaniu specjalną sondą ultrasonograficzną naczyń doprowadzających krew do guzków krwawniczych i ich podkłucie. W zasadzie jest to jedyna "bezbolesna" metoda w tej grupie i jednocześnie bardzo skuteczna, jednak droga i mało dostępna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dieta w SM

Najczęstszymi objawami SM  są zaburzenia mowy i wzroku, trudności z utrzymaniem równowagi, problemy z koordynacją ruchów oraz spastyczność m...