środa, 24 kwietnia 2019

Kaszel


Kaszel
Kaszel (tussis) jest to nagły wydech przy skurczu mięśni oddechowych i przepony z gwałtownym wyrzuceniem powietrza z płuc.

Typowy objaw dla schorzeń układu oddechowego.
Kaszel jest czynnością obronną organizmu, towarzyszącą np. podrażnieniu błon śluzowych oskrzeli, tchawicy i gardła. Występuje także przy podrażnieniu opłucnej.Odruch kaszlu o osób zdrowych wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych ,a ilość epizodów kaszlu wynosi około 10 w ciągu doby.
Charakter i cechy kaszlu
Pokasływanie -jest to kaszel suchy, urywany, tzw. szczekający, charakterystyczny dla początków gruźlicy płuc i wczesnego okresu zapalenia płuc. Może wystąpić u ludzi starszych nawet z dużymi zmianami w płucach, ale małym odruchem obronnym z powodu zmniejszonej wrażliwości oskrzeli na czynniki drażniące.
Kaszel głęboki-męczący, napadowy występuje w ostrym nieżycie oskrzeli i w przebiegu raka płuc.
Kaszel napadowy -występuje w ropniu płuc. Przy pewnym ułożeniu ciała plwocina spływa do oskrzeli, drażni ich błonę śluzową i odruchem kaszlowym zostaje wydalona na zewnątrz.
Kaszel konwulsyjny-napadowy, kończący się wymiotami, jest charakterystyczny dla krztuśca. Napad kaszlu jest długi, dziecko nie może odetchnąć, dochodzi do braku tlenu w organizmie i dziecko sinieje. Atak kaszlu kończy się charakterystycznym pianiem, spowodowanym gwałtownym wciąganiem powietrza do opróżnionych z niego płuc.
Kaszel chroniczny -o różnym nasileniu, występuje u nałogowych palaczy tytoniu. Może być połączony z odpluwaniem, określa się go wtedy jako kaszel wilgotny, w odróżnieniu od kaszlu suchego, bez odpluwania plwociny.
Kaszel suchy -bez odpluwania plwociny ,płytki, męczący ,bolesny.

Kaszel wilgotny
-połączony z odpluwaniem plwociny.

Kaszel może być zjawiskiem szkodliwym ,gdyż długotrwałe powtarzające się napady mogą doprowadzić do uszkodzenia układu oddechowego poprzez nadmierne rozciągnięcie pęcherzyków płucnych. Odruch kaszlu zanika u chorych nieprzytomnych ,co powoduje zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych.
Pielęgnacja:
-podawanie środków zleconych przez lekarza
-pozycja pół wysoka, wysoka
-eliminacja czynników wywołujących kaszel
-mikroklimat na sali (wietrzenie, szczególnie po deszczu powietrzem wolnym od pyłów ,temperatura 16-20 stopni C, wilgotność 60-70 %)
-nawadnianie drogą doustną

-inhalacje
-ćwiczenia oddechowe- przez 10-15 minut co 1-2 godziny
-higiena kaszlu (chusteczki jednorazowe,  zasłanianie ust i nosa, zmiana misek nerkowatych)
-częsta toaleta jamy ustnej i nawilżanie błony śluzowej jamy ustnej
-oklepywanie klatki piersiowej
-unikanie palenia papierosów -biernego i czynnego
-unikanie wysiłku i stresu
-unikanie gwałtownych zmian pozycji ciała
-przy kaszlu suchym :unikanie długiego mówienia, śmiechu, palenia papierosów, przebywania w przeciągu i przegrzanym pokoju.

Krwotok z płuc
·        -pozycja wysoka,
·        -zapewnienie bezwzględnego spokoju fizycznego i psychicznego,
·        -nie podawać nic do jedzenia, a pragnienie łagodzić podając zimną wodę lub kawałki lodu do połykania,
·        -na okolicę klatki piersiowej można położyć worek z lodem,
·        -przygotować miskę nerkowatą i ligninę.
 
Domowe sposoby na kaszel:
-Przebywaj w cieple. Niskie temperatury i wiatr mogą nasilić kaszel. Jeśli już musisz wyjść na zewnątrz w zimowy, chłodny dzień, koniecznie ubierz ciepłą kurtkę, a usta i nos owiń szalikiem. Ogrzejesz w ten sposób otaczające cię powietrze, którym oddychasz.

-Weź gorący prysznic. Jeśli masz mokry kaszel, para z prysznica udrożni twoje oskrzela i oczyści drogi oddechowe. Jeśli kaszel jest suchy, para nawilży nos, gardło i oskrzela.
-Pij ciepłe napoje. Ciepło złagodzi podrażnienia i osłabi kaszel. Najlepiej pić gorącą herbatkę miętową. Udrożni ona górne i dolne drogi oddechowe i sprawi, że będzie ci łatwiej oddychać.
-Szałwia i tymianek osłabią ataki kaszlu. Można pić je w formie napoju, wdychać podczas inhalacji lub po prostu dodać odrobinę tymianku do rosołu.
-Jedz cukierki anyżowe. Nawilżą one gardło i złagodzą podrażnienia wywołane atakami kaszlu.
-Na kaszel dobra jest również czekolada. Zawiera ona składnik zwany teobrominą, który działa korzystnie w walce z kaszlem. Ze względu na wyższą zawartość teobrominy, korzystniejsze działanie ma czekolada gorzka .
-Pij sok winogronowy. Pomaga on zmniejszyć napady kaszlu i ma działanie przeciwzapalne. Picie jednej szklanki soku winogronowego dziennie nie tylko wyleczy cię z kaszlu, ale również zapobiegnie jego nawrotom.
-Zmieszaj jedną łyżkę stołową naturalnego miodu, łyżkę octu jabłkowego i ząbek rozgniecionego czosnku. Raz na kilka godzin powoli sącz łyżkę tej mieszanki. Miód złagodzi podrażnione gardło, a ocet jabłkowy zwalczy flegmę. Wszystkie trzy składniki mają działanie antybakteryjne i przyspieszą walkę z chorobą .
-Podłóż pod plecy dodatkową poduszkę i staraj się spać w pozycji półsiedzącej. Zapobiegnie to odkładaniu się flegmy w płucach i nocnym atakom kaszlu.

1 komentarz:

  1. Syropy na mokry kaszel pomagają w usuwaniu śluzu z dróg oddechowych. Zawierają substancje wykrztuśne, które ułatwiają oddychanie poprzez rozrzedzenie i wydzielanie śluzu. Są zalecane, gdy kaszel jest mokry i produktywny. Ich stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarskimi, szczególnie u osób z przewlekłymi schorzeniami płuc.

    OdpowiedzUsuń

Dieta w SM

Najczęstszymi objawami SM  są zaburzenia mowy i wzroku, trudności z utrzymaniem równowagi, problemy z koordynacją ruchów oraz spastyczność m...