piątek, 26 kwietnia 2019

Egzamin praktyczny -styczeń 2019



Zadanie egzaminacyjne 
63-letnia pani Danuta Trybalska jest pacjentką oddziału chirurgicznego w siódmej dobie po wykonanej u niej kolostomii czasowej z powodu zapalenia jelita grubego. Pacjentka choruje na nadciśnienie tętnicze. Obecnie jest jeszcze osłabiona, niechętnie wstaje z łóżka, skarży się na ból okolicy pooperacyjnej, co utrudnia jej samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych. W prawym zgięciu łokciowym ma obrzęk i zaczerwienienie po wkłuciu dożylnym (wenflonie). Pacjentka nie w pełni akceptuje swój stan po wyłonionej stomii, występują u niej wahania nastroju. 
 Określ problemy występujące u pacjentki oraz działania opiekuna, wynikające z problemów pacjentki. 
 Zmień pacjentce jednoczęściowy worek stomijny, a następnie załóż na prawą okolicę łokciową przednią (zgięcie łokciowe) okład zimny (wysychający) z roztworu Altacetu. Gotowość do wykonania czynności zgłoś przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu pozwolenia przystąp do pracy. 
Zadanie wykonaj w czasie nie dłuższym niż 45 minut. Po tym czasie przewodniczący ZN przerwie Ci wykonanie zadania słowami czas minął”. Załóż Indywidualną kartę pielęgnacji chorego i potwierdź w niej wykonane zabiegi. Podpis w odpowiednim miejscu na karcie złóż w postaci nieczytelnego podpisu (parafki). Wpisana data i godziny powinny odpowiadać stanowi faktycznemu w dniu egzaminu.Formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym. Materiały, przybory, środki i sprzęt niezbędne do wykonania zadania znajdują się w magazynie.Wszystkie czynności wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami uwzględniając przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomię pracy. 
Po wykonaniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
Arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku. 
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.Ocenie podlegać będą 3 rezultaty: 
 problemy pacjentki, 
 działania opiekuna wynikające z problemów pacjentki, 
 indywidualna karta pielęgnacji chorego 
oraz przebieg wymiany jednoczęściowego worka stomijnego i założenia okładu zimnego z roztworu Altacetu na okolicę łokciową przednią (zgięcie łokciowe) prawej kończyny górnej.

klucz do zadania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dieta w SM

Najczęstszymi objawami SM  są zaburzenia mowy i wzroku, trudności z utrzymaniem równowagi, problemy z koordynacją ruchów oraz spastyczność m...