niedziela, 13 października 2024

EGZAMIN ZAWODOWY Rok 2024 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA, MED.14 czerwiec 2024

 Zadanie egzaminacyjne 

Po zapoznaniu się z informacjami o pacjentce przygotuj zestaw do wykonania pobrania wymazu z rany powierzchownej/owrzodzenia podudzia lewego pacjentce leżącej w łóżku (nie wykonuj tego zabiegu). Po przygotowaniu zestawu umieść go na tacy lub stoliku zabiegowym i zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do jego oceny. Po zakończeniu oceny przygotowanego zestawu zbędne materiały, przybory, środki i sprzęt odnieś do magazynu. 

Następnie wykonaj pacjentce leżącej w łóżku kolejno (nie markuj wykonania): − iniekcję heparyny drobnocząsteczkowej: Clexane 40 mg (0,4 ml) w okolicę powłok brzusznych, − mycie klatki piersiowej i pleców, − zmianę koszuli nocnej szpitalnej. 

Gotowość do przygotowania zestawu do wykonania pobrania wymazu z rany powierzchownej/owrzodzenia podudzia lewego zgłoś przewodniczącemu Zespołu Nadzorującego przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN przystąp do wykonania zadania. 

Uwaga! Bezpośrednio przed wykonaniem iniekcji z heparyny drobnocząsteczkowej kolejny raz zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do wykonania tego zadania. Po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN przystąp do wykonania zadania w obecności egzaminatora. Wszystkie czynności na fantomie wykonaj w czasie nie dłuższym niż 35 minut. Po upływie tego czasu przewodniczący ZN przerwie Ci wykonywanie czynności słowami „czas minął” oznaczającymi zakończenie procesu oceny przez egzaminatora. Traktuj fantom jak pacjentkę. Niezbędne informacje przekazuj cicho, tak, aby nie przeszkadzać innym zdającym. Wszystkie czynności wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomię pracy. 

Materiały, przybory, środki i sprzęt niezbędne do wykonania zadania znajdują się w magazynie. Po wykonaniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 

Uzupełnij tabelę z algorytmem oklepywania pleców i klatki piersiowej oraz wypełnij indywidualną kartę pielęgnacji i zabiegów medycznych, potwierdź w niej wykonane zabiegi. Datę i godziny wpisz zgodnie ze stanem faktycznym w dniu egzaminu. Na potrzeby egzaminu w miejscach, w których trzeba wpisać imię i nazwisko osoby wykonującej zabiegi (opiekuna medycznego) należy wpisać XX YY. Niezbędna dokumentacja do uzupełnienia znajduje się w arkuszu egzaminacyjnym.

 Po zakończeniu pracy arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku.

 Informacje o pacjentce* Na oddziale chirurgicznym przebywa Alicja Misiak (PESEL 47031611161). Od 10 lat pacjentka choruje na chorobę Parkinsona. Obecnie ma objawy utrzymującej się sztywności mięśni szkieletowych i spowolnienia ruchowego. Z powodu niewydolności żylnej u pacjentki występuje owrzodzenie podudzia lewego, rana jest zabezpieczona opatrunkiem. Dwa dni temu pacjentka została przyjęta na oddział z gorączką 38.8°C, otwartą raną na lewym podudziu i objawami zakażenia tej rany. Na zlecenie lekarskie otrzymuje heparynę drobnocząsteczkową: Clexane 40mg (0,4 ml). W chwili obecnej pacjentka jest bardzo osłabiona i cały czas spędza w łóżku. *dane pacjentki i informacje o niej są fikcyjne i zostały przygotowane na potrzeby egzaminu

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut. Ocenie będą podlegać 3 rezultaty: 

− zestaw do wykonania pobrania wymazu z rany powierzchownej/owrzodzenia podudzia lewego, 

− indywidualna karta pielęgnacji i zabiegów medycznych, 

− algorytm oklepywania pleców i klatki piersiowej 

oraz wykonanie iniekcji heparyny drobnocząsteczkowej Clexane 40 mg (0,4 ml) w okolicę powłok brzusznych, mycie klatki piersiowej i pleców, zmiana koszuli nocnej szpitalnej pacjentce leżącej w łóżku. 

 Algorytm oklepywania pleców i klatki piersiowej 

Czynności, które musi wykonać opiekun medyczny przed przystąpieniem do oklepywania pleców i klatki piersiowej (należy zapisać co najmniej 5 czynności): ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. 

Przygotowywanie pacjenta/pacjentki do wykonania oklepywania pleców i klatki piersiowej (należy zapisać co najmniej 3 czynności opiekuna medycznego dotyczących przygotowania pacjenta/pacjentki): ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. 

Wykonanie oklepania pleców (należy zapisać co najmniej 4 czynności, które powinien wykonać opiekun medyczny z uwzględnieniem kierunku oklepywania, techniki i zasad oraz miejsc, które należy omijać podczas oklepywania): ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………. 

Wykonanie oklepania klatki piersiowej (należy zapisać co najmniej 4 czynności, które powinien wykonać opiekun medyczny z uwzględnieniem kierunku oklepywania, techniki i zasad oraz miejsc, które należy omijać podczas oklepywania): ………………………………………………………………………………………………………….................... …………………………………………………………………………………………………………………….…. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………..

 Czynności po wykonaniu oklepywania pleców i klatki piersiowej dotyczące opiekuna medycznego i pacjenta/pacjentki (należy zapisać co najmniej 4 czynności, które powinien wykonać opiekun medyczny z uwzględnieniem metodyki, techniki i zasad oraz informacji, które opiekun medyczny powinien przekazać pacjentowi/pacjentce po wykonaniu oklepywania): ……………………………………………………………………………………………………………………

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego

  Algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego 1 Czynności opiekuna medycznego wykonywane przed przystąpieniem do wykonania odł...