Zadanie egzaminacyjne
Po zapoznaniu się z informacjami o pacjentce na fantomie leżącym w łóżku wykonaj kolejno (nie markuj wykonania!): − mycie oczu, twarzy, uszu, szyi, − podanie leku w postaci maści na skórę prawego podudzia, − zmianę poszwy na kocu. Traktuj fantom jak pacjentkę, niezbędne informacje przekazuj cicho, tak, aby nie przeszkadzać innym zdającym. Gotowość do wykonania mycia oczu, twarzy, uszu, szyi pacjentce zgłoś przewodniczącemu Zespołu Nadzorującego przez podniesienie ręki i po uzyskaniu jego zgody przystąp do wykonania zadania.
Uwaga! Przed rozpoczęciem procedury podania leku w postaci maści na skórę prawego podudzia pacjentce leżącej w łóżku ponownie zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do wykonania tego zadania. Po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN przystąp do wykonania zadania w obecności egzaminatora.
Wszystkie czynności na fantomie wykonaj w czasie nie dłuższym niż 40 minut. Po upływie tego czasu przewodniczący ZN przerwie Ci wykonywanie czynności słowami „czas minął” oznaczającymi zakończenie procesu oceny przez egzaminatora.
Zadanie wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomię pracy. Materiały, przybory, środki i sprzęt niezbędne do wykonania zadania znajdują się w magazynie. Po każdym zabiegu uporządkuj stanowisko pracy. Wypełnij indywidualną kartę pielęgnacji i zabiegów medycznych. Datę i godziny wpisz zgodnie ze stanem faktycznym w dniu egzaminu. Uzupełnij algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego z soli fizjologicznej. Następnie zaznacz wszystkie prawidłowe zalecenia dla pacjentki dotyczące diety lekkostrawnej. Niezbędna dokumentacja do uzupełnienia znajduje się w arkuszu egzaminacyjnym. Na potrzeby egzaminu w miejscach, w których trzeba wpisać imię i nazwisko osoby wykonującej zabiegi (opiekuna medycznego) należy wpisać XX YY. Po zakończeniu pracy arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku.
Informacje o pacjentce* Alicja Domańska (PESEL 37031611141) przebywa drugą dobę na oddziale internistycznym. Pacjentka została przyjęta z powodu utraty przytomności, niskich wartości ciśnienia tętniczego i odwodnienia organizmu, jej BMI wynosi 18,4. Zgłasza złe samopoczucie, ogólne osłabienie i brak apetytu. Ma obniżoną wydolność w zakresie higieny własnego ciała. Na powierzchni całego podudzia kończyny dolnej prawej występuje zmiana chorobowa sucha w postaci licznych czerwonych grudek. Pacjentka ma podłączane płyny kroplowe dwa razy dziennie po 500 ml według indywidualnej karty zlecenia. Lekarz po badaniu zalecił podanie leku w postaci maści na skórę prawego podudzia pacjentki. *dane pacjentki i informacje o niej są fikcyjne i zostały przygotowane na potrzeby egzaminu
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Ocenie podlegać będą 3 rezultaty:
− algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego z soli fizjologicznej,
− zalecenia dla pacjentki dotyczące diety lekkostrawnej, − indywidualna karta pielęgnacji i zabiegów medycznych
oraz przebieg wykonania mycia oczu, twarzy, uszu, szyi, podania leku w postaci maści na skórę prawego podudzia oraz zmiany poszwy na kocu pacjentce leżącej w łóżku.
Algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego z soli fizjologicznej (obowiązujące zasady, czynności opiekuna medycznego dotyczące pacjenta, sprzętu, materiałów oraz sposobu wykonania zabiegu)
A. Czynności opiekuna medycznego wykonywane przed przystąpieniem do wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego (należy zapisać co najmniej 3 czynności wykonywane przez opiekuna medycznego): ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………………………………….
B. Skład zestawu do wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego: ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………………………………….
C. Przebieg wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego (należy zapisać co najmniej 6 czynności wykonywanych przez opiekuna medycznego od momentu skompletowania zestawu): ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. .…………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………….
D. Czynności opiekuna medycznego po wykonaniu odłączenia kroplowego wlewu dożylnego (należy zapisać co najmniej 3 czynności/zasady): ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………………………………….
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz