niedziela, 13 października 2024

EGZAMIN ZAWODOWY Rok 2023 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA,MED.14 czerwiec 2023rok

 Zadanie egzaminacyjne

 Po zapoznaniu się z informacjami o pacjencie wykonaj kolejno (nie markuj wykonania!): 

− mycie klatki piersiowej i pleców pacjenta leżącego w łóżku, 

− zmianę prześcieradła pacjentowi leżącemu w łóżku, 

− wymaz z gardła pacjentowi leżącemu w łóżku.

 Traktuj fantom jak pacjenta, niezbędne informacje przekazuj cicho, tak, aby nie przeszkadzać innym zdającym. Gotowość do wykonania mycia klatki piersiowej i pleców zgłoś przewodniczącemu Zespołu Nadzorującego przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu jego zgody przystąp do wykonania zadania. 

Uwaga! Przed rozpoczęciem procedury pobrania wymazu z gardła ponownie zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do wykonania tego zadania. Po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN przystąp do wykonania zadania w obecności egzaminatora. Wszystkie czynności na fantomie wykonaj w czasie nie dłuższym niż 40 minut. Po upływie tego czasu przewodniczący ZN przerwie Ci wykonywanie czynności słowami „czas minął” oznaczającymi zakończenie procesu oceny przez egzaminatora. Zadanie wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomię pracy. 

Materiały, przybory, środki i sprzęt niezbędne do wykonania zadania znajdują się w magazynie. Po każdym zabiegu uporządkuj stanowisko pracy. Wypełnij kartę gorączkową oraz indywidualną kartę pielęgnacji i zabiegów medycznych. Datę i godziny wpisz zgodnie ze stanem faktycznym w dniu egzaminu. Na potrzeby egzaminu w miejscach, w których trzeba wpisać imię i nazwisko osoby wykonującej zabiegi (opiekuna medycznego) wpisz XX YY. Zapisz algorytm płukania oka pacjenta. Po zakończeniu pracy arkusz egzaminacyjny oraz wymazówkę pozostaw na stoliku. 

Informacje o pacjencie* Lech Zieliński (PESEL: 47030211111) przebywa drugą dobę na oddziale wewnętrznym. Pacjent został przyjęty z gorączką w wysokości 40,2°C. Zgłasza złe samopoczucie, osłabienie, ból gardła. W prawym oku zalega ropna wydzielina, która utrudnia otwieranie powiek. Pacjent nie jest w stanie samodzielnie wykonywać czynności higienicznych. Temperatura ciała pacjenta o godzinie 7:00 wynosiła 37,7°C, ciśnienie krwi – 120/75 mmHg. Kontrolna temperatura ciała o godzinie 8:00 wynosiła 38,8°C. Obecnie, po podaniu leków według zlecenia lekarza kontrolna temperatura ciała wynosi 36,7°C. 

Zlecono pobranie wymazu z gardła w celu diagnostyki mikrobiologicznej. *dane pacjenta i informacje o nim są fikcyjne i zostały przygotowane na potrzeby egzaminu Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut. Ocenie podlegać będą 3 rezultaty: 

− karta gorączkowa, 

− indywidualna karta pielęgnacji i zabiegów medycznych, 

− algorytm płukania oka pacjenta 

oraz przebieg wykonania mycia klatki piersiowej i pleców, zmiany prześcieradła pacjentowi leżącemu w łóżku i pobrania wymazu z gardła pacjenta. 

 Algorytm płukania oka pacjenta (obowiązujące zasady, czynności opiekuna medycznego dotyczące pacjenta, sprzętu, materiałów, informacji przekazywanych pacjentowi oraz sposobu wykonania zabiegu)

 A. Przed przystąpieniem do wykonania płukania oka (zapisz co najmniej 7 różnych elementów algorytmu): ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. 

B. Przebieg wykonania płukania oka (zapisz co najmniej 6 różnych elementów algorytmu): ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. .…………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………. 

C. Po wykonaniu płukania oka (zapisz co najmniej 5 różnych elementów algorytmu): ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego

  Algorytm wykonania odłączenia kroplowego wlewu dożylnego 1 Czynności opiekuna medycznego wykonywane przed przystąpieniem do wykonania odł...