piątek, 1 marca 2019

Refundacja ze środków NFZ -wyroby chłonne

Refundacja ze środków NFZ

Choroba osoby bliskiej to, jak się okazuje, niemałe obciążenie dla domowego budżetu. Koszty mnożą się w zatrważającym tempie, a budżet pozostaje wciąż ten sam, a czasem nawet jest mniejszy, gdyż aby zająć się bliską osobą, członkowie rodzin dotkniętych chorobą zmuszeni są do rezygnacji z pracy zawodowej. Zadajemy sobie wówczas pytanie — czy możemy ograniczyć nasze wydatki?
Z pewnością warto wiedzieć o kilku istotnych sprawach, które pomogą nam ograniczyć koszty. Jednym ze sposobów oszczędzania jest refundacja wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych (w tym wyrobów chłonnych do inkontynencji).

Refundacja środków pomocniczych

Dla kogo refundacja?
Do zakupu refundowanego ma prawo każdy chory ubezpieczony na zasadach określonych Ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych — (j.t. Dz. U. 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z poźn. zm.)
Warto pamiętać, że w przypadku sprzętu ortopedycznego czy innych środków pomocniczych schemat uzyskania dofinansowania jest analogiczny, z zachowaniem przepisów szczegółowych dla wybranego sprzętu lub innego środka pomocniczego.
W przypadku osób dotkniętych nietrzymaniem moczu związanym z chorobą nowotworową, niepełnosprawnością umysłową, chorobą układu nerwowego, wadą rozwojową, dolegliwością osób z pęcherzem neurogennym lub zaburzeniami funkcjonowania zwieraczy*, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18.01.2018r zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. 2018r, poz. 281):
  • pieluchomajtki 
  • majtki chłonne
  • pieluchy anatomiczne
  • wkłady anatomiczne
  • podkłady
Szczegółowa lista jednostek chorobowych, przy których przysługuje refundacja znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 6 grudnia 2013 r.

Refundacja wyrobów chłonnych obejmuje: 

  • limit ilościowy w wysokości do 90 sztuk miesięcznie
  • limit cenowy:
a) 77 zł dla osób z chorobą nowotworową (100% dopłaty NFZ do limitu)
b) 90 zł dla pozostałych chorych uprawnionych do refundacji (30% dopłaty NFZ do limitu)

W przypadku przekroczenia tej kwoty nadwyżkę w całości pokrywa kupujący. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uwzględnia wyjątki dla:

  • osób represjonowanych (posiadających odpowiedni dokument) — w tym przypadku mają one prawo do zakupu max. 90 sztuk produktów chłonnych miesięcznie, gdzie pacjent do wysokości limitu cenowego nie ponosi żadnej odpłatności cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych 
  • uprawnionego żołnierza lub pracownika w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa

Jak kupić wyrób refundowany? — refundacja środków chłonnych

Aby skorzystać z refundacji:
 Odwiedź
 Lekarza

     zapytaj o wyroby refundowane Seni
     odbierz zlecenie wystawione przez lekarza
     w postaci wniosku lub recepty
 Udaj się do
 oddziału NFZ  
            zarejestruj zlecenie
     L.. • odbierz kartę zaopatrzenia comiesięcznego
 Kup produkty 
 refundowane
          • udaj się do apteki
 lub... • udaj się do sklepu medycznego
 lub... • zadzwoń na infolinię refundacyjną
 
Zlecenie na zaopatrzenie comiesięczne może być wystawione na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące. Zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługuje świadczeniobiorcom na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub pielęgniarki, położnej, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

Rejestracji zlecenia można dokonać na 3 sposoby: osobiście drogą pocztową przez pełnomocnika 

Zlecenie należy zostawić w aptece lub sklepie medycznym (tak jak receptę) podczas zakupów. Pamiętaj też, by podczas zakupów mieć przy sobie kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Farmaceuta lub sprzedawca wypełni ją i zwróci ją Tobie. Karta zaopatrzenia comiesięcznego ważna jest maksymalnie do 1 roku od daty jej wystawienia.. Na niej odnotowujemy każdorazowe zakupy wyrobów Seni.
Masz prawo pytać:
Więcej informacji o refundacji wyrobów chłonnych na stronie: www.seni.pl
Wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie osoby uprawnionej oraz pielęgniarki i położnej ubezpieczenia zdrowotnego, wraz z określeniem limitów ich finansowania ze środków publicznych i wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy, w tym limitu kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18.01.2018r zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. 2018r, poz. 281).
Tu znajdziesz również szczegółową listę jednostek chorobowych, przy których występuje refundacja.
Refundacja opatrunków specjalistycznych
Leczenie ran trudno gojących się jest trudne. W zależności od stanu rany trwa około jednego do kilku miesięcy, jest więc sporym wyzwaniem dla rodzinnego budżetu. Aby leczenie było skuteczne i dobrze dobrane, wymagana jest od pacjenta systematyczna współpraca z personelem leczącym. Tylko lekarz lub pielęgniarka, na podstawie poprawnego rozpoznania procesów przebiegających w ranie, może dokonać odpowiedniego doboru opatrunku.
Odpowiedni opatrunek jest warunkiem skutecznego procesu leczenia. Pacjent prowadzony przez lekarza i mający przez niego wypisywane recepty na opatrunki może się dowiedzieć, czy jego jednostka chorobowa kwalifikuje go do otrzymania recepty uprawniającej do zakupu opatrunków w ramach refundacji.
Refundacja dotyczy dwóch stanów chorobowych: epidermolysis bullosa, czyli pęcherzowego oddzielania się naskórka oraz przewlekłego owrzodzenia. W pierwszym przypadku opatrunek w ramach refundacji wydawany jest pacjentowi bezpłatnie tj. do wielkości limitu refundacyjnego. Natomiast przy przewlekłych owrzodzeniach refundacja obejmuje 70% limitu refundacyjnego.
  • Epidermolysis bullosa —opatrunek wydawany bezpłatnie do wielkości limitu refundacyjnego 
  • Przewlekłe owrzodzenie —opatrunek wydawany za 30% limitu refundacyjnego
Podstawą do ubiegania się o refundację jest prawidłowo wypełniona recepta. Na recepcie, oprócz podstawowych danych pacjenta, musi być podana pełna nazwa opatrunku, jego wymiar oraz ilość opatrunków wymaganych do przeprowadzenia terapii. Recepta osób uprawnionych do skorzystania z refundacji w przypadku przewlekłego owrzodzenia musi jeszcze zawierać oznaczony poziom odpłatności R-ryczałt 30%, 50% lub 100% odpłatności.
Bez podania dokładnego sposobu dawkowania farmaceuta może wydać dwa najmniejsze opakowania opatrunku, czyli dwie sztuki; podając dokładny sposób dawkowania, można wypisać opatrunki na maksymalnie 3-miesięczną kurację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dieta w SM

Najczęstszymi objawami SM  są zaburzenia mowy i wzroku, trudności z utrzymaniem równowagi, problemy z koordynacją ruchów oraz spastyczność m...